Megrel’ler : İşte “mavi kanlı” Hıristiyan Lazlar

İşte ‘mavi kanlı’ Hıristiyan Lazlar
CENK BAŞLAMIŞ
14.02.2006 I 17:05

Karadenizli sanatçı Fuat Saka’nın da ‘Lazların ataları’ olarak tanımladığı Megrellere konuk oluyoruz. ‘Biz mavi, yani asil kanlı insanlarız’ diyen Megreller, Karadenizlilere benzerliklerini anlattı

Karadeniz kıyılarında yüzyıllardır ilginç bir halk yaşıyor… Genellikle sarı saçlı, mavi gözlüler, çengel burunlular, romantik ve şakacılar. Farklı görüşler de olsa, bu halka yani Megrellere kısaca ‘Hıristiyan Lazlar’ deniyor…
Wato Tsomaia, kızı Rodami ve oğlu Lasha ile Tiflis’te yaşıyor. Evlerine konuk oluyoruz… Megrel Tamuna Toloraia da sohbete katılıyor. Konu Megreller, yani Ortodoks Hıristiyan Lazlar. Tarih boyunca Megrelya olarak anılan bölgede yaşamışlar. Günümüzde sayıları birkaç yüz bin dolayında.
“Acaba Hıristiyan Lazlar ile Müslüman Lazların ortak özellikleri var mı?” diye merak ediyoruz.. Tamuna, hüzünlü bir Megrel melodisi mırıldanırken duruyor, “Bir Türk Laz şarkısı duyduğumda çoğunu anlıyorum” diyor. Bu çok şaşırtıcı değil, çünkü Hıristiyan ve Müslüman Lazlar aynı dilin farklı lehçelerini konuşuyor. Bayan Tsomaia, “Türkiye’de yaşayanların da kökeni Megrelya” diyor. Rodami, “Abartmasını severiz. Bir yakınımızı kaybettiğimizde yedi gün yas tutarız” diyor.

Hamsili mısır ekmeği
Aile diğer Megreller gibi yemeğe çok meraklı: Anne koşup mısır unu getiriyor, “Hamsili ekmeğe bayılırız” diyor. Tamuna, “Megreller farklıdır. Mavi renkli kan, yani asil kan taşıdığımıza inanırız” derken, ev sahipleri Türk konuklarını yeterince ağırlayamadıklarını düşünmüş olmalılar ki, bir reçel kavanozuna koydukları ‘acıka’yı, yani cevizli acılı sosu ‘yolluk’ olarak veriyor.

Orhan Veli hayranı
Müziğine ‘Lazca caz’ adı verilen Karadenizli ünlü sanatçı Fuat Saka da, Megrellerden “Lazların ataları” olarak söz edildiğini söylüyor. Tea Zakaradze ise Türkçeyi, Türk şiirini, özellikle Orhan Veli’yi çok sevmiş.
O kadar ki, şairin dizelerini Gürcüceye çevirmeye karar vermiş. İstanbul Üniversitesi mezunu Zakaradze, “Onun mükemmel şiirlerini Gürcü halkı da okusun istedim” diyor

http://www.lazebura.net/content/view/518/  adresinden alıntıdır.

Reklamlar

5 Responses to “Megrel’ler : İşte “mavi kanlı” Hıristiyan Lazlar”


 1. 1 turgay megrel Kasım 13, 2009, 9:43 am

  Lazların Ataları Megreller…

 2. 2 turgay megrel Kasım 13, 2009, 11:35 am

  Acaba Hıristiyan Lazlar ile Müslüman Lazların ortak özellikleri var mı?” diye merak ediyoruz..

 3. 3 turgay megrel Kasım 13, 2009, 11:37 am

  Önemli bir Megrel nüfusu da başkent Tiflis’te ve Abhazya’da meskûndur. 1990’ların başında, Gürcü-Abhaz savaşı sırasında, ayrılıkçı yönetim tarafından Abhazya’dan göç ettirilen halkın yaklaşık 180.000-200.000 kadarı Megrel’di.

 4. 4 Su Tav Kasım 13, 2009, 3:29 pm

  Muhlamayı unutmayın harikadır. Hele bide laz peyniri olunca süper

 5. 5 murat Şubat 16, 2012, 10:01 am

  türkiyede ki lazlarda zaten görünürde müslümanmış. tabii hepsini aynı kefeye koymak yanlış ama. görünüşte müslüman gibi davranıp özlerinde hrıstıyanlık geleneklerini yaşatıyorlarmış. zaten anadolunun diğer yerlerinde olan evliya mezarlarını laz bölgelerinde göremezsiniz. lazlardan asla bir din büyüğü çıkmamıştır. oflu hoca hariç. nuray Namert gizli hrıstıyandır. bu yüzden israile yalakalık yapıp pkkyi desteklemektedir. türk ve islam düşmanı ve pkklidir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
Kasım 2009
P S Ç P C C P
« Eki    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

arşiv

Blog Stats

 • 28,074 hits

En Fazla Tıklananlar

 • Hiçbiri

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Diğer 1 takipçiye katılın

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: